КУРЙОЗИ БІЙЦІВ ЄЛИСАВЕТИНСЬКОГО ФРОНТУ

“Битва за Єлисаветград”.Таким заголовком приголомшила кіровоградського читача спецкор російськомовного ЗМІ “СТРАНА.UA” Анастасія Рафал. Вона за завданням редакції два дні перебувала у нашому місті, аби “прозондувати” думку місцевих активістів щодо заключного акта затяжної історичної драми під назвою перейменування Кіровограда. Перший візит нанесла кільком адептам “повернення історичної назви”. Серед таких обрала О. Чорного – завідуючого (чи т.в.о.) кафедри історії України КДПУ ім. В. Виннченка, яка, за повідомленням автора “вся выступила за то, чтобы вернуть городу его историческое название – Елисаветград”. Рівень кандидата історичних наук О. Чорного можна визначити хоча б з його тверджень, ніби ім’я Єлисавет носила не російська імператриця, а “свята” іудейка дохристиянських часів. Не потрібні й наукові знання, щоб перед тим, як робити публічні виступи, зазирнути у відповідне джерело, де подається автограф імператриці і документ, нею підписаний (фото) Та то таке- дрібниця. Головне кредо завкафедрою історії України виклала авторка інтерв’ю: “он уверен, что город назван в честь святой, а не в честь императрицы”.


В унісон кандидату наук співає випускник російського відділення філологічногоф факультету того ж ВУЗУ штатний науковий працівник обласного краєзнавчого музею К. Шляховий. Цей аналітик – неперевершений мастак у галузі курйозів, простіше – примітивних вигадок. Свого часу він “довів”, що назви центральнх вулиць Єлисаветграда мають походження від равелінів і бастіонів фортеці св. Єлисавети, тому й самі “святі”. Нісенітниці потрапили у науково-популярні видання. Так само, як концепція, розроблена Шляховим у співавторстві з добрим приятелем, у якій вулицю Січову “перехрестили” прізвищем якогось Сичова (для провулка Січового теж таку назву визначили). А концепція стала науковою дисертацією і теж буде використана якимось пошуковцем. Витівник Шляховий начисто відкидає першоджерела, які бачить на фото читач цих рядків. У одному з них слово не там стоїть (погляд філолога), інший матеріал для академічного видання підготував “маловідомий нарисовець ХІХ століття” (твердження історика), ще якийсь документ видано не в ті часи і не тими людьми. Вершиною фантазії наукового працівника музею стало відкриття, подане “СТРАНОЙ-UA”. “Историк рассказал о курьезе при закладке крепости на месте нынешнего Кировограда”. Суть курйозу, на думку Шляхового, зводиться до того, що фортеця будувалася зовсім не для “захисту краю від набігів татар і запорожців”, як сказано в указі імператриці Єлисавети, її козаки будували для себе. Тай споруджено фортецю завдяки “емісару султана”, якого на берегах Інгулу “встретили, напоили и щедро подкупили”, щоб він повідомив султану про нікчемну роль земляного укріплення, яке не представляє загрози Туреччині.


Взагалі, відзначає авторка видання, перейменування міста “для Александра Черного и Консантина Шляхового это вопрос исторической справедливости. Для Эллины Морокко – еще и инвестионной привлекательности. Священник отец Евгений верит в сакральное значение этого имени…Игнульск – это тюркское название, – возмущается кировоградский предприниматель Евгений Бахмач”. “Возможно, если Рада вопреки желанию жителей все-таки переименует город…обиду против власти люди затаят. И как только представится удобный случай, она проявится в полной мере”, – робить загрозливе попередження журналіст. Вона, мабуть, не “корінна єлисаветградка”, але захищає “волю большинства”. Адже битва за Єлисаветград добігає кінця і на штурм останнього бастіону кинуто вцілілий резерв цінителів “історичної справедливості”.

Юрій  Матівос

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s