Міністерство рейдерства України

Міністерство юстиції вчергове стало учасником рейдерського скандалу. Керівництво Мін’юсту не вперше звинувачують в участі у рейдерських схемах

Уявіть: у вашому свідоцтві про народження в графі «батьки» записаний ваш рідний батько. Але потай від вас відбуваються дивні справи: хтось прийшов до ЗАГСу, сунув працівнику установи обумовлену суму і той вніс до електронного реєстру замість вашого батька якусь невідому людину, а всі відомості про рідного батька просто видалив.

Тобто, щонайменше в частині майнових прав ні про яку спадщину від вашого батька не може бути й мови. А ваше свідоцтво про народження ніби як і не підроблене, але ви його можете тепер хоч на стіну вішати, хоч викинути, адже дані в реєстрі є важливішими ніж запис на «папірці».

Попили газировки

Приблизно так сталося з ТОВ «Вайт Енерджі». З тією різницею, що мова йде про покупку майна вартістю понад 130 мільйонів гривень. У результаті махінацій деяких ділків порядні підприємці можуть тепер хіба що помістити в рамочку договори купівлі-продажу на пам’ять про втрачені гроші.

У Києві є один з «острівців совка» – величезна територія заводу «Томак». Колись він робив автомати для газованої води. Але оскільки ера газировки  з автоматів давно пройшла, то й справи у заводу йшли погано. Закони ринку невблаганні: викручуйся або здавайся. «Томак» спробував викрутитися – набрав кредитів у банку під заставу власних складських приміщень. Однак і це не врятувало ситуацію з проблемним підприємством – кредит повертати було нічим, і банк звернув стягнення на предмет застави, тобто на приміщення, які абсолютно законно перейшли у власність банку.

Але оскільки фінансовій установі потрібні не склади, а гроші, то банк-кредитор і продав своє нове майно девелоперам. Здавалося б, на цьому історіямала б закінчитися. Замість стареньких ангарів у районі столичної Петрівки могли з’явитись або сучасний торгово-розважальний центр, або житловий комплекс. Загалом, вигляд міста від цього тільки б виграв, не кажучи вже про те, що розвивався б здоровий бізнес-проект.

Проте керівники заводу виявилися ще й спритними шахраями, які скористалися новою схемою рейдерства. Навіщо в правовій державі суд, чого варті легальні договори купівлі-продажу, якщо можна зайти із заднього входу до Мін’юсту, попередньо добре «підмазавши», де треба? Як результат – стати власником колись свого, але по факту вже двічі чужого майна.

Гнила схема

При Мін’юсті утворено Комісію з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. І тепер сюди, а не в суд, водять «клієнтів» автори нової рейдерської схеми. 24 листопада 2015 року в реєстрі прав на нерухоме майно було зареєстровано право власності банку-кредитора на об’єкт застави їхнього позичальника, заводу «Томак». 9 грудня між банком-кредитором і ТОВ «Вайт Енерджі» було укладено договір купівлі-продажу цих об’єктів, за яким «Вайт Енерджі» отримав складські приміщення в свою власність.

Але дирекція заводу просто не допустила підприємців до придбаного ними майна. «Вайт Енерджі» звернулися до господарського суду столиці з відповідним позовом.

Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції, розглянувши скарги ПАТ «Томак» і компанії «Лакресон Сервісез ЛТД», 22 лютого 2016 року скасовує в реєстрах всі записи про право власності ТОВ «Вайт Енерджі» і банку. Крім того було скасовано обтяження майна іпотекою на користь банку-кредитора і відновлено записи про право власності за ПАТ «Томак». І все це без будь-яких рішень судів, визнання угод недійсними та потай від законних власників майна.

Є підстави вважати, що за «Томак» і фірмою «Лакресон Сервісез ЛТД» стоять одні й ті ж люди. Кажуть, що вони близькі до колишнього «газового короля» Ігоря Бакая.

Варто відзначити, що «Лакресон Сервісез ЛТД» свого часу виступала іпотекодержателем другої черги по відношенню до заставного нерухомого майна та її право іпотеки припинилося в день набуття права власності на нерухоме майно банком, як іпотекодержателем з вищим пріоритетом. Це, нагадаємо, трапилося через неповернення кредиту заводом газувальних автоматів «Томак» банку-кредитору.

Еволюція рейдерства

Як же сильно не хотіли «газовики-газіровщікі» розлучатися з колись своїм майном. ПАТ «Токмак» навіть подав позов до суду проти своїх кредиторів, але швидко його відкликав. «Схема» роботи через Мін’юст виявилася куди простішою. Тепер рейдерам не потрібно залучати суди, як це було за часів «злочинної влади». Простіше залізти в реєстр майнових прав та видалити незручні відомості, замінивши на те, що потрібно. Ось як прогрес і довгоочікуване переведення діловодства в електронний вигляд несподіваним чином послужили на руку шахраям.

Далі в хід пішла вже стандартна рейдерська схема із заплутування слідів. 03 березня ПАТ «Томак» здійснило відчуження права власності на майно компанії «Лакресон Сервісез ЛТД», яке нібито належить йому.

Та, в свою чергу, з блискавичною швидкістю перепродала «віджату» нерухомість офшорним компаніям з Белізу і Панами. А вже ці компанії уклали договір про розділ майнового комплексу між собою. Майно було розділене на два окремих об’єкти. «Вишенькою на торті» стало те, що новоспечені власники-рейдери заклали захоплені об’єкти під кредит в банку. Все робилося задля унеможливлення повернення майна законним власникам.

Який такий суд?

ТОВ «Вайт Енерджі», звернулося до суду. Спочатку Окружний адміністративний суд Києва став на їхній бік, прийнявши відповідну постанову від 29.04.2016 року. А вже 08.06.2016 року Київський апеляційний адміністративний суд підтвердив правоту колег з попередньої інстанції і задовольнив позов до Мін’юсту про визнання протиправним та скасування висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 22.02.2016 (а заодно й наказу Міністерства юстиції України від 03.03.2016).

Але все це ніяк не вирішує проблему, створену підприємцям зграєю рейдерів за участю чиновників Мін’юсту. Договори купівлі-продажу, на підставі яких колишніми заводськими ангарами володіло ТОВ «Вайт Енерджі», ніким і ніколи не оскаржувалися, юридично вони залишалися дійсними, але фактично ці добропорядні покупці позбулися свого майна.

Ним тепер володіють інші формально «добропорядні» покупці (нібито з Белізу і Панами, але з такими знайомими українськими прізвищами). Тобто ПАТ «Томак» двічі отримало вигоду: спочатку взявши і не повернувши солідний кредит банку, а потім перепродавши об’єкти застави родинним офшорам, після того, як було підчищено реєстри, .

«Вайт Енерджі» все ще сподіваються повернути у власність те, за що вони заплатили п’ять мільйонів доларів. Бізнесмени звернулися до господарських судів, до народних депутатів з антикорупційного комітету.

Так само підприємці намагаються примусити Мін’юст виконати нарешті рішення адміністративних судів. Ця історія несе негативний меседж для потенційних інвесторів. Прямим текстом підприємцям говориться, що інвестувати в Україну – ризикована справа. Вас просто позбавлять ваших грошей, нахабно і цинічно.

Неможливо розвивати бізнес, де злодійкуватий чиновник Мін’юсту стоїть над Законом. Мін’юст під керівництвом Павла Петренка вже давно перетворився з міністерства справедливості в міністерство рейдерства України.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s