Селище Нове – “чемодан без ручки”, але з хабарниками і поки з землею

Селище, Нове, земля, хабарники, рада

Скільки років існує ця малозрозуміла адміністративно-територіальна одиниця, як селище Нове, і чи не всі ці роки навколо селища завжди було чимало проблем. Може, це карма така?

Саме існування Нового у діючому статусі дивне. Є кілька сіл – Бережинка, Созонівка, Соколівське – з яких від обласного центру набагато ближче, ніж до селища Нового. І це при тому, що перераховані села належать до Кіровоградського району. А Нове, нібито частина міста, набагато далі від цього міста… Нібито селище саме по собі, має своїх раду та голову, однак підпорядковується Фортечному (Кіровському) району. Це підпорядкування за наявності своїх органів влади завжди створювало купу проблем – часто-густо не було зрозуміло, хто за що у селищі відповідає та хто за що має платити.

Деякий час тому селищну раду хотіли ліквідувати, однак мешканці і не тільки стали чинити серйозний спротив, і все лишилося як є. Нове і досі, на жаль, такий собі чемодан без ручки, і статус його, з погляду на адміністративно-територіальну реформу, яка почалася в країні, і передбачає створення територіальних громад, що можуть об’єднувати десятки населених пунктів, непевний.

Однак, там живуть наші люди, і щось з селищем треба робити. Може, дати йому волю та відокремити? Поки там ще є хоч якась земля?

Селищні голови різних років є тими політичними фігурами, кого підмічено на цікавих операціях з землею селища. У 2009 році мешканці селища досить гучно привертали увагу щодо землі Нового. Громада вважала, що тодішній голова Олег Литвиненко незаконно роздав незрозуміло кому 41 земельну ділянку у найбільш привабливих місцях селища. До прокуратури зверталися, до обласної та місцевої рад. І що у підсумку? А нічого!

А скільки років мусувалося питання будівництва сміттєпереробного заводу на території селищної ради. Чого тільки не було?! Слухання, мітинги, статті, протести… А іноземці хотіли створити сучасне підприємство, багато десятків робочих місць, податки в бюджет селища потекли б рікою. Та, як кажуть, все вперлося у гроші, і думка громади, яка не хотіла мати поблизу себе виробництво, яке, м’яко кажучи, не дуже гарно пахне, тут зовсім ні при чому. Керівництво селища заломило австрійцям (здається, саме вони збиралися інвестувати в завод) таку захмарну цифру в мільйонах євро за виділення землі під завод, що ті плюнули та поїхали подалі. І немає на селищі заводу, і, здається, тієї землі. Яку не віддали іноземцям, також немає, – вже роздана кому треба.

За часів керівництва попереднього голови Нового, Ольги Мельник, з землею було спокійніше. Так, дрібниці – то магазин незаконний, то одну з зручних доріг на околиці селища віддали під будівництво будинків, людям доводиться об’їжджати зайві кілометри.


Ще запам’яталося селище часів керівництва Мельник транспортним питанням. Коли одного разу, після здешевлення бензину та газу для авто, міськвиконком знизив тариф на перевезення пасажирів у тоді Кіровограді, селище Нове опинилося в ізоляції. Перевізники не захотіли возити за новим тарифом людей до Нового, оголосили страйк. Не допомогло, через деякий час всі вийшли на маршрути, однак крові з мешканців селища попили чимало.

Ще був цікавий випадок у 2008 році. Сільського голову Созонівки (теж село під самісіньким Кропивницьким) Дмитра Пузакова звинувачували… правильно, у отриманні хабара за виділення земельної ділянки. Нічого так і не довели. Мабуть, Пузаков – молодший дійсно був невинний. Хоча досі деякі подейкують, що все зійшло з рук завдяки хитромудрій схемі передачі грошей, з допомогою рахунків «Вестерн Юніон» і кількох карток.

І так вся історія Нового. Весь час з ним проблеми. Тут не позаздриш депутату міської ради Валентині Яремчук, яку обрали відстоювати інтереси громади Нового в міській раді, що вона і намагається робити.

Днями на новенців знову звалилась шокуюча звістка. Їх голову Сергія Денисенка «взяли» на отриманні хабара. Селищного голову затримувала військова прокуратура. Що досить не очікувано. Він, здається, цивільний. Та й самі мешканці Нового стверджують, що «підставили» Денисенка, бо, нібито, намагався поламати старі схеми, які комусь були дуже вигідні… З огляду на те, що новенці прийшли протестувати в суд і пікет зібрали в неділю зранку, народна підтримка у нинішнього голови величезна.

Що буде далі з селищем? Можливо, та не факт, що Денисенка посадять. У Новому знову не побудують якийсь завод. Чавунно-ливарний завод у селищі загинув у нерівній боротьбі з ринковими обставинами. А ось чому новий такий завод, «Металіт», нещодавно відкрили у місті? Здавалося, було б край розумно відродити чи побудувати новий завод саме на селищі Новому. По-перше, тут ще чимало кваліфікованих кадрів, які працювали на тому ЧЛЗ. По-друге, менше було б екологічних питань – одна справа завод у центрі міста, інша – у чистому полі. Є ще кілька моментів на користь селища. Однак завод таки побудовано в Кропивницькому. Кажуть, власники «Металіту» не змогли вирішити земельні питання з керівництвом селища… Дуже типова, показова для нашої області ситуація. Таке вже бувало у десятках інших сіл та селищ і невеликих міст – керівник і хабар, земля і інвестори, які оминають територію…

Може, все ж селище очікує об’єднання і нові вибори? І буде у Нового нова, краща доля. І у місті будуть згадувати про селище не лише у зв’язку з психоневрологічним диспансером. Будемо сподіватися.

Геннадій Рибченков, спеціально для “Акули”
Фото Першої електронної

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s