Київський князь Володимир біля московського Кремля


Пам’ятник Великому князю Київському Володимиру в Києві

Пам’ятник Великому князю Київському Володимиру в Києві

У Москві встановлення пам’ятника Київському князю Володимиру Великому увійшла в завершальну стадію. Через два тижні його планують урочисто відкрити. У ніч із суботи на неділю пам’ятник київському князю роботи скульптора Салавата Щербакова доставили в центр Москви на Боровицьку площу, яка розташована в безпосередній близькості від Кремля.

Спочатку встановити пам’ятник князю Володимиру планували на оглядовому майданчику Воробйових гір перед будівлею Московського держуніверситету. Однак, це викликало протести жителів Москви. До того ж установка пам’ятника в цьому місці була пов’язана зі значними фінансовими витратами на роботи з берегоукріплення та високим рівнем геологічного ризику.

Від спорудження монумента на Воробйових горах вирішено було відмовитися. І тоді провели щось на кшталт опитування москвичів. На вибір були запропоновані Боровицька площа, Луб’янська площа і Зарядьє. Новим місцем для пам’ятника Київському князеві Володимиру було обрано Боровицьку площу, яка розташована практично біля стін Кремля. У фахівців з архітектури Москви це рішення викликало обурення. На їхню думку, це спотворило б не тільки вигляд однієї з площ у центрі Москви, але і всієї російської столиці.

Історична нісенітниця

За словами, завідувача сектором давньоруського мистецтва Російського державного інституту мистецтвознавства Льва Лівшиця, життя князя Володимира якщо і пов’язане з російськими містами, то з Новгородом чи Смоленськом, а зовсім не з Москвою. І в цьому сенсі установка пам’ятника князю Володимиру в Москві виглядає досить дивно і в історичному контексті, і з точки зору архітектури. Роки правління Київського князя Володимира – 979-1015. А перша письмова згадка про Москву датована лише 1147 роком.

Усім же зрозуміло, що це суто політичне й ідеологічне рішення

«Усім же зрозуміло, що це суто політичне й ідеологічне рішення. Тому якщо говорити про якийсь культурний та історичний контекст, це абсолютно з ним не супроводжується ні за якими параметрами. Ні за часом життя Святого Володимира, оскільки Москва, як нам добре відомо, це місто, яке виникло в першій половині 12-го століття. Якщо говорити про архітектурне рішення, будь-якій більш-менш грамотній людині зрозуміло, що цей пам’ятник буде «бити» по всьому місцю, оскільки це місце не терпить ніяких вертикалей», – каже фахівець.

Зображення Великого князя Київського Володимира і монета періоду Київської Русі

Зображення Великого князя Київського Володимира і монета періоду Київської Русі

 

Князь Володимир і російська політика

Чому саме пам’ятник Володимиру вирішили встановити біля стін Кремля – для багатьох цілком зрозуміло. Ім’я хрестителя Русі збігається з ім’ям нинішнього російського лідера. Крім того, після початку конфлікту з Україною російська влада не бажає миритися з тим, що в Україні є пам’ятники Володимиру, а в Росії немає. Подібне використання історії в політико-ідеологічних інтересах характерно для нинішньої російської влади, каже філософ Ігор Чубайс.

Ігор Чубайс

Ігор Чубайс

Ті пам’ятники, які ставлять, вони у нас дуже гостро ідеологізовані. Це стосується і пам’ятника Володимиру

«Ті пам’ятники, які ставлять, вони у нас дуже гостро ідеологізовані. Це стосується і пам’ятника Володимиру. Хоча сама по собі православна віра і православна культура – це велике історичне досягнення. І чим ближче ми були б до реального православ’я, до його світського прочитання, тим було б для нас краще. Але установка такого пам’ятника не наближає нас до православних принципів і до православних норм», – зауважує Ігор Чубайс.

Символічно, що відкриття пам’ятника князю Володимиру заплановане на 4 листопада, коли в Росії відзначають День єдності і згоди. Це свято не дуже зрозуміле для більшості росіян.

Зображення Великого князя Київського Володимира на сучасній українській банкноті – гривні

Зображення Великого князя Київського Володимира на сучасній українській банкноті – гривні

Advertisements

One thought on “Київський князь Володимир біля московського Кремля

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s