Виявлено схему фінансування “Батьківщини” через незаконний видобуток бурштину

23 грудня на сесії обласної ради Рівненської області депутати можуть ухвалити рішення про передачу трьох бурштиноносних ділянок у власність фірм, обраних не місцевою громадою, а центральними державними органами.

Згідно з ініціативою, поданою на розгляд екологічної комісії Рівненської обласної ради, тендери на право розробки земельних ділянок області проводитиме не місцева громада, а Державна служба геології та надр України.

Йдеться про урочища “Обірки”, “Клесів” та “Берестівське” у Сарненському та Володимирецькому районах Рівненскої області.

Рівне документ Ковальчук
Порядок денний комісії з питань екології Рівненської обласної ради

Щоб не привертати увагу до сумнівного тендеру, лобісти проекту прописують у документах наміри вести не видобуток, а геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку бурштину на бурштиноносних ділянках Обірок.

1

На ділянках Берестівського автори проекту заявляють намір видобувати торф.

1

На ділянці “Клесів” автори проекту заявляють про намір вести видобуток граніту.

1

Остаточне рішення щодо «сліпого керування» в області ухвалять 23 грудня, під час засідання обласної ради.

Однак, у разі ненадання позитивної чи негативної відповіді (рішення сесії) протягом 90 календарних днів, рішення вважатиметься погодженим (так званою мовчазною згодою ради). Обговорення зазначених ділянок вказані у порядку денному засідання сесії пунктами 47, 49 та 50.

1
Порядок денний дев’ятої сесії Рівненської облради 23 грудня

1

Місцеві політики та лобісти незаконного видобутку бурштину знають, що за місяць політична ситуація в Україні може різко змінитися, тому намагаються скористатися останньою сесією ради для просування вигідного проекту. Найбільше у реалізації проекту зацікавлений місцевий кримінальний авторитет Микола Клевака та представники фракції «Батьківщини» у обласній раді та на всеукраїнському рівні, значну частину прибутку яких складає виторг від незаконного видобутку бурштину.

Потенційний перехід значної площі області під контроль сторонніх структур та членів клану «бурштинової мафії» забезпечується почасти правовим механізмом проведення аукціонів Державної служби геології та надр України та широким політичним впливом верхівки «бурштинової мафії».

Корупція у Держслужбі геології та надр

Використання корисних копалин в Україні контролює Державна служба геології та надр (Держгеонадра).

Згідно з Постановою КМУ № 594 від 30.05.2011 № 594 «Про затвердження Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами», заяви для виставлення дозволу на користування ділянкою надр на аукціон можуть подавати юридичні особи та ФОП.

Протягом 10 робочих днів організатором аукціону (Держгеонадрами) приймається рішення про початок підготовки ділянки надр до аукціону чи про відмову у проведені такого аукціону.

Організатор аукціону готує пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, та разом з програмою робіт погоджує з обласними радами (корисні копалини загальнодержавного значення, а також ділянки надр, цілі яких не пов’язані з видобуванням), районними, міськими, селищними радами (корисні копалини місцевого значення) та Міністерством екології та природних ресурсів України.

Зараз у державного органу немає ані офіційного голови, ні його заступників.

Понад рік службою керує тимчасовий виконувач обов’язків глави Микола Бояркін. Раніше він очолював департамент служби з організаційно-аналітичної роботи та персоналу.

Згідно із розслідуванням журналістів проекту «Схеми», Бояркін має 16 позаштатних радників. Такий статус дає їм можливість впливати на політику Держгеонадр, але уникати перевірки доходів і не розкривати деталі біографій.

Журналісти проекту відвідали перший в 2016 році аукціон, де розігрувалося 8 ліцензій на розробку родовищ. Так, на дві ділянки з газом претендували лише по кілька компаній. Наприклад, фірми, які змагалися за Рівненський ділянку піску – «Надра ресурс» і «Західна видобувна компанія», виявилися пов’язаними одна з одною. Так, співвласниця «Надра ресурс» Людмила Ісак також володіє часткою в компанії «Надра-пром», де її партнеркою виступала власниця «Західної видобувної компанії» Олександра Язовецька.

“Якщо в аукціоні беруть участь дві компанії, які ще й пов’язані між собою, то говорити про конкуренцію тут в принципі неможливо. І, власне, саме така ознака, як зв’язок компаній між собою, може говорити про те, що вони теоретично могли між собою домовитися про те, що буде певна ціна, інший подасть теж схожу з маленькою різницею, і це забезпечить отримання ліцензії на вигідних для себе умовах “, – відзначила юрист Центру протидії корупції Олена Щербан.

Разом з тим, в розслідуванні відзначається, що більшість дозволів Держгеонадр видають поза аукціоном.

Зокрема, у березні 2016 року служба видала дозвіл на вивчення і дослідно-промислову розробку Південно-Рафаловської ділянки самородної міді, що на Рівненщині, компанії «Північно-Західне видобування». Попередньо запаси міді тут оцінили в 700 тисяч тонн.

Мати Миколи Бояркіна придбала квартиру площею майже 110 квадратних метрів та два паркомісця у елітному комплексі “Кристалл-Парк” на проспекті Перемоги у Києві. Як виявилося, житло було придбане на початку 2016 року за понад 5 мільйонів гривень.

Постанова КМУ № 594 від 30.05.2011 № 594 «Про затвердження Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами» та Постанова КМУ № 615 «Про затвердження порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» від 30.05.2011 не враховують інтереси місцевих громад, що суперечить ст.9 Кодексу України «Про надра» де чітко зазначено, що надра належать народу України.

Тому обласні ради розробили Порядки погодження клопотань про надання надр у користування.

Зокрема, рішенням Рівненської обласної ради від 20.06.2013 № 970 було прийнято Порядок Погодження Рівненською обласною радою клопотань про надання надр у користування.

Згідно з нормами порядку, підставою для відмови у винесені на розгляд сесії є подання суб’єктом неповного пакету документів. Пакети документів, які надходять до обласної ради від Держгеонадр, включають установчі документи юридичних осіб, довідку департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації про ділянку надр,  згоду землекористувачів та інвестиційний проект з інвестиційними зобов’язаннями для місцевих громад.

Для таких видів діяльності як видобування корисних копалин, а саме бурштину потрібна  також екологічна експертиза та проект рекультивації порушених земель.

Однак, подані на розгляд обласної ради пакети документів від учасників тендеру не повністю відповідають юридичним вимогам. Проаанлізувавши низку проектів, еколог, депутат Київської обласної ради Вікторія Кірєєва виявила низку порушень.

Бурштинова ділянка «Вирка» (Володимирський та Сарненський район)

Площа ділянки становить 10, 55 км2, ділянка пропонується до геологічного вивчення (дозвіл видається на 5 років, без проекту рекультивації), програма робіт подана підприємством ТОВ «Глина-ПЛЮС», що є додатком до заяви (відсутня).

Згідно з програмою робіт, на протязі 2017-2019 років буде проводиться буріння пошукових свердловин. Програма розроблена так, що на протязі 5 років «добування не відбувається», тобто підприємство йде по схемі відхилення від сплати податків за надра («ми вивчаємо, а не видобуваємо»).

Згідно з Постановою №594 в Держгеонадра подають заяви юридичні особи для участі в аукціоні. Однак, в документах цього проекту не вказуються юридичні особи, які ініціювали ці ділянки на аукціон.

Відсутній лист Департаменту екології та природних ресурсів РОДА.

Відсутня позиція Міністерства екології та природних ресурсів

Відсутня гарантія, що переможцями конкурсу буде підписаний з місцевою владою інвестиційний проект.

Відсутні дані про наявність заповідників на територіях та погодження районних рад

Не відомі власники земельних ділянок.

Родовище «Берестівське» (Володимерецький район)

Згідно з Постановою №594 в Держгеонадра подають заяви юридичні особи для участі в аукціоні. Однак, в документах цього проекту не вказуються юридичні особи, які ініціювали ці ділянки на аукціон

Відсутній лист Департаменту екології та природних ресурсів РОДА.

Відсутня позиція Міністерства екології та природних ресурсів.

Відсутня гарантія, що переможцями конкурсу буде підписаний з місцевою владою інвестиційний проект.

Відсутні дані про наявність заповідників на територіях та погодження районних рад.

Родовище розміщене впродовж річки Стубла, однак погодження Управління водних ресурсів Рівненської області відсутнє.

Не відомі власники земельних ділянок.

У програмі робіт вартість не відповідає дійсності – вона знижена, також відсутні результати проходження екологічної експертизи.

Пропозицію подала компанія ТОВ «Софія-Дельта», яка зареєстрована в Києві. Її засновником є громадянин Російської Федерації (Махачкала) Гджиєв Джавіддін Саліхович.

Родовище «Томашгородське»

У проекті ТОВ «Санкамян» місцезнаходженням юридичної особи вказано житловий будинок в квартирі. Підприємство зареєстроване 01.2016  з метою видобування бурштину.

Відсутній лист Департаменту екології та природних ресурсів РОДА, позиція Міністерства екології та природних ресурсів.

Відсутній інвестиційний проект, дані про наявність заповідників на територіях, погодження районних рад.

Не відомі власники земельних ділянок.

У Пояснювальній записці ТОВ «Санкамян» зазначені заходи з охорони навколишнього середовища, які передбачені проектом розробки родовища, однак автори не надали проект, в якому вони прописані. Окрім того, у програмі робіт відсутні результати проходження екологічної експертизи.

Бурштинова ділянка «Обірки» 

Близько 60% району зайняті лісами, ділянка пропонується до геологічного вивчення (дозвіл видається на 5 років, без проекту рекультивації), програма робіт подана підприємством ТОВ «Кепітал Менеджмент».
Згідно Постанови №594 в Держгеонадра подаються заяви юридичними особами для участі в аукціоні (чому в документах не вказуються юридичні особи, які ініціювали ці ділянки на аукціон?)

У проекті відсутній лист Департаменту екології та природних ресурсів РОДА, позиція Міністерства екології та природних ресурсів.

Відсутня гарантія, що переможцями конкурсу буде підписаний з місцевою владою інвестиційний проект, дані про наявність заповідників на територіях, погодження районних рад.

Не відомі власники земельних ділянок.

У програмі робіт к.4 не зазначені умовні одиниці для фінансування.

Окрім того, автори проекту до 2021 року планують проводити тільки роботи з вивчення ділянки.

Хто такий Микола «Холик»

Усі питання бізнесу та незаконного видобутку бурштину у межах Сарненського району Рівненської області контролює місцевий кримінальний авторитет, уродженець села Кричильськ, 50-тирічний Микола Харитонович Клевака на прізвисько «Холик».

2

Микола Клевака та його сини особисто починали розробку місцевих бурштинових родовищ.

Щоб зрозуміти, чи є бурштин у товщі певної ділянки, слід «вбити пробку» у землю помпою: якщо поклади є, на поверхню виходять перші шматки бурштину. Кілька десятків років тому Клевака власноруч «вбивав пробки» на ділянці Обірки та сусідніх. Сьогодні ж він монополізував усі бурштиноносні землі Сарненського району, а також частково контролює ближні райони.

Про те, що усі родовища належать Миколі Клеваці, знає кожен мешканець регіону. Усім, хто бажає здійснювати видобуток бурштину, слід регулярно оплачувати особисто Клеваці так званий «білет» – суму близько 500-1000 доларів.

Саме з цієї «чорної готівки» «Холик» фінансує голову обласної ради Миколу Драганчука та місцеву організацію «Батьківщини».

Сарненський район карта

4kartaobirky

Микола Клевака і сам є депутатом Сарненської районної ради від “Батьківщини” – із листопада 2015 року і до сьогодні.

Окрім того, Микола Клевака займається підприємницькою діяльністю. 27 жовтня 2016 року рішенням Сарненської районної ради Миколі Клеваці було надано в оренду на 49 років лісові угіддя, ставки та водойми загальною площею 80 гектарів. Ділянки розташовані на території Кричильської, Костянтинівської та Тутовської сільських рад. Там функціонує лісове та мисливське господарство ТОВ «Сарненське»: «Холик» є відданим прихильником мисливства. В угідді, як повідомляють очевидці, Клевака побудував розкішний мисливський будинок.

Саме туди, в угіддя «Сарненське»,  кримінальний авторитет запрошує своїх партнерів чи конкурентів на переговори і саме там видає гршові винагороди. Також «Холик» має частки у лісництвах Володимирецького та Дубровицького районів.

ТОВКЛЕВАКИ

Микола Клевака – засновник громадської організації «Футбольний клуб «Маяк». Коли «Холик» іще спонсорував Партію Регіонів, частину так званих «тітушок» для «Антимайдану» брали із числа людей, наближених до клубу.

Окрім того, інший спортивний клуб – «Гладіатор» у Сарнах постачає бойовиків, які беруть участь в озброєних сутичках довкола бурштиноносних ділянок чи кримінальних конфліктах. Засновником спортивної установи є рідний брат народного депутата Сергія Євтушка Вадим Миколайович Євтушок.

МАЯККЛЕВАКА

6hladiator
Джерело – YouControl

Загалом проти Миколи Клеваки було заведено 5 справ оперативного обліку за 2000, 2003, 2005 2008 та 2013 рік : жодного з них не реалізовано. Провадження стосувалися вимагання грошей, погроз, розбою.

Нічний клуб «Адреналін» у Сарнах також підконтрольний «Холику». Власники закладу належать до крила бойовиків бурштинової мафії.

Одна з найбільших бурштиноносних ділянок Сарненського району – Обірки – має площу 4 тисячі гектарів (фактично, це все село). Ділянка «Обірки» наразі повністю підконтрольна місцевому кримінальному авторитету Юридична особа, яка буде відповідальною за оренду села, у проекті не вказано: тобто, паї мешканців села «зібрали» у один об’єкт оренди.

За часів президентства Віктора Януковича саме «Холик» був тим «касиром», який возив «чорний нал» області до маєтків президента, передаючи кошти колишньому Генеральному Прокурору Віктору Пшонці. Тоді Клевака контролював не тільки Сарненський район, а й усю область.

Після Революції Гідності мешканці Володимирецького та Дубровицького районів Рівненської області вийшли з-під монополії «Холика». Ці регіони стали самостійними, але видобуток бурштину там досі незаконний: замість «Холика» прийшли свої авторитети.  Однак, вотчина кримінального авторитета – Сарнинщина – все ще приносить йому кошти.

У селищі міського типу Клесів, яке не перебуває під абсолютним контролем «Холика», у нього також є контакт із місцевим лобістом незаконного видобутку бурштину – О. Мельником на прізвисько «Меля».

«Холика» охороняє власне коло бойовиків. Його очолює Володимир Шевчук на прізвисько «Щетіна». У це ж об’єднання входять син Миколи Клеваки Ян на прізвисько «Яник», Р. Тиховський на прізвисько «Джипа», О. Фурсович («Фурсік»), та Валерій Мулявка («Пузік»). Ця група займається вимаганням грошей, фізичним тиском на ворогів Клеваки та контролем за видобутком бурштину.

Окрім контролю за потоками коштів від збуту бурштину, Клевака також контролює ввіз до Рівненської області контрабандного транспорту та техніки. У цьому із «Холиком» співпрацюють М. Момоток на прізвисько «Американець» (свого часу – громадянин Америки), племінник Р. І. Опалько на прізвисько «Трос» та Вадим Питель. На Рівненщині команда перебиває номерні знаки техніки та легалізує її.

Багатьох своїх боржників, які не можуть компенсувати борг, Микола Клевака автобусами відправляє на заробітки на будівництво в Росію.

«Бурштинова вертикаль» Миколи Клеваки

Наразі Михайло Клевака має ефективну вертикаль контролю у владі, яку підтримує коштами із нелегального старательства та контрабандних операцій. Більш ніж наполовину функціонери «Холика» у місцевих адміністраціях входять до складу ВО «Батьківщина».

«Холик» контролює голову обласної ради Рівненщини, члена фракції «Батьківщини» Миколу Драганчука, лідера обласної організації партії «Батьківщина» Миколу Кучерука та народного депутата, колишнього мера Сарн (2010-2014 роки), також члена «Батьківщини» Сергія Євтушка.

Останнього можна назвати політичною креатурою «Холика»: Євтушок розпочинав свою кар’єру як “кришувальник» ринків та групи працівниць секс-індустрії у Сарнах.  У кримінальних колах Рівненщини під прізвиськом Пєлік або Пельмень. У 90-х роках на Сарненщині діяло відоме злочинне угрупування кримінального авторитета Маламеда. До сфери інтересів цього угрупування потрапляло все, на чому можна було швидко заробити гроші. Даниною обкладались усі, починаючи від приватного бізнесу, орендарів кар’єрів, незаконних копачів бурштину, і закінчуючи тими, хто переганяв з-закордону автомобілі. Крім того, промишляли члени угрупування популярним на той час вимаганням грошей та рекетом.

Одним із тих, хто відповідав у кримінальному угрупуванні за вибивання боргів, був наближений до Маламеда брат Сергія Євтушка – Вадим. За свою надмірну жорстокість та завзятість у вибиванні боргів та данини за допомогою розпечених прасок та бит отримав прізвисько – Самос. У його послужному списку є кілька судимостей, одна з яких за рекет, що супроводжувався нанесенням тілесних ушкоджень.

По деяких кримінальних справах Самоса проходив і його рідний брат Сергій Євтушок — Пелік, однак у якості свідка. Щоб уникнути покарання, більше десяти років тому Пеліку довелося на певний час виїхати за кордон та «залягти на дно». На початку 2000-х років Євтушок засвітився у команді наближеного до Юлії Тимошенко політика Олександра Абдулліна. У період президентства Кучми він був провладним депутатом і йшов на вибори пліч-о-пліч зі скандально відомими братами Бакаями. Був він одним із засновників партії «Демократичний союз». У 2004 році на виборах Президента цей політик вже працював довіреною особою донецького кандидата Віктора Януковича. І отримав тоді на Поліссі один з найкращих результатів для Януковича. Допомагали йому в цьому Сергій Кошин, Сергій Євтушок та Юрій Богданович.

Вже через рік Абдуллін перейшов до політичної партії «Батьківщина». Разом із ним туди подалися й інші члени його команди – Євтушок, Кошин, Богданович. Вже за два роки Абдуллін та Кошин потрапили за списками партії «Батьківщина» до Верховної ради України. Сергій Євтушок отримав посаду помічника-консультанта Сергія Кошина, а Юрій Богданович – посаду начальника служби автомобільних доріг Рівненщини.

Останні кілька років Абдуллін був куратором Рівненської області. Завдяки цьому, а також підтримці представників кримінальних угрупувань, зокрема «Холика», Плєвако та «Щєтіни», у Сергія Євтушка політична кар’єра пішла вгору. У 2010 році його обрали міським головою Сарн.

Сарненчани пам’ятають випадки, коли з подачі Євтушка одну і ту ж земельну ділянку виділяли двом, а то і трьом різним людям.

«Холик» також добре знайомий із екс-головою Сарненської районної ради Миколою Добридніком та колишнім мером Сарн Валерієм Левицьким. Окрім того, Микола Клевака часто хвалиться тим, що знає очільницю «Батьківщини» Юлією Тимошенко особисто.

Завдяки такій схемі контролю Клевака може забезпечити достатню кількість голосів за ухвалення постанови, давши пряму вказівку депутатам «Батьківщини» та купивши голоси декількох інших. Прийняття ж такого рішення може призвести до відновлення і розширення клану «бурштинової мафії» у регіоні.

Нагадаємо, у серпні народний депутат від фракції Радикальної партії Олега Ляшка Ігор Мосійчук заявив, що фракція “Батьківщини” у обласній раді Рівненщини утворила коаліцію із фракцією “Блоку Порошенка”.

У грудні цього року також стало відомо, що лідер парламентської фракції “Батьківщини” Юлія Тимошенко лобіювала інтереси народного депутата Олександра Онищенка, подаючи клопотання до президента щодо призначення міністром екології Ігоря Шевченка.

Олег Виговський 

для ІНФОРМАТОРа

Advertisements