Неймовірні історії: ЧЕРЧИЛЯ РЯТУЄ… УКРАЇНЕЦЬ

 

За повідомленнями зарубіжних ЗМІ, бюст легендарного британського прем’єра Вінстона Черчиля повернув до Овального кабінету Білого дому у перший день перебування при владі президент США Дональд Трамп. У 2009 році Барак Обама замінив Черчиля фігурою правозахисника Мартіна Лютера Кінга. Для чого зроблена заміна декорації – знає лиш сам Трамп. Можливо, уславлений політик надихатиме нового керманича дружньої країни своїми мудрими порадами. Їх у нього – море, на кшталт ось таких.(Вони, до речі, пригодяться й нам). “Йти на поступки ворогові все одно, що годувати крокодила, який зжере вас останнім”. “Мене часто запитують – за що ми б’ємося? Можу відповісти: перестанемо битися – тоді зрозумієте”. “Росіяни поважають силу, військова слабкість – ось що завжди викликає у них презирство”.
Та Бог з ним, тим Трампом – йому видніше. Я про Черчиля.Чи багатьом людям відомо, що українець Юрій Будяк врятував лідерові британської нації життя? Полтавець Юрко Будяк народився (1879) авантюристом – любителем гострих пригод.З дитинства працював чабаном, вантажником, бляхером, матросом, об’їздив Крим, Кавказ, половину України. Але за всяких умов намагався вчитися. Доля закинула юнака в одну з британських колоній “чорної Африки”, де були відкриті родовища золота і алмазів. Українець сформував невеликий загін для помсти колонізаторам за пограбування місцевого населення. Одного разу загін Будяка напав на броньовик, що перевозив англійських вояків. Полоненних негайно розстріляли, одного юнака, який показав командиру загону посвідчення журналіста, Будяк наказав відпустити. То був Вільям Черчиль. Наступного дня британське військо оточило загін Будяка, з ним вчинили те саме, що з ними вчора. На прохання Вільяма, Юрія відпустили. Замість могили він опинився у родовому замку лорда Черчиля у Лондоні. Завдячна родина надала притулок українському романтику, оплатила навчання в Оксфордському університеті, фінансувала захоплюючі подорожі до США, Франції, Італії. Повернувшись на батьківщину, Юрій учителював на селі, пописував художні твори, став професійним письменником, дуже популярним у 1920-30-і роки, багато друкувався, особливо творив літературу для дітей. Брав участь у громадській роботі, у тому числі у “Просвіті”, у часи УНР незначний час працював у апараті Центральної Ради. Пізніше зазнав переслідувань, відбував термін покарання у беріївських таборах. Помер 1942 року в окупованому німцями Києві.
Ось такі асоціації викликало у мене повідомлення про встановлення бюста Черчиля у кабінеті новообраного президента США. Не трапився б на шляху британського лорда простий хлопець з українського села – чи знав би світ того Черчиля. Нашого цвіту – по всьому світу.

Юрій Матівос

Фото Юрій Матівоса.
Фото Юрій Матівоса.
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s