Чи потрібні Україні мовні інспектори: Експерти прокоментували резонансний законопроект

регіонального медіа-центру МОУ

У Раді напередодні дня Соборності був зареєстрований резонансний законопроект «Про державну мову». Його основний принцип полягає в тому, що українська мова як державним є обов’язковим засобом спілкування на всій території України. Методи, які пропонують застосовувати з метою досягти результатів – це нагляд, контроль та широкий набір різних санкцій – від штрафу до позбавлення волі. Для здійснення контролю пропонується створити апарат з Нацкомісії з стандартам державної мови і набрати інспекторів, що займаються його захистом.

Про те, чи потрібен подібний закон і не розколе він суспільство, InfoResist запитав у експертів.

Як вважає політичний аналітик Олександр Палій, суспільство давно готове до такого роду законам.

«З іншого боку, є альтернатива подібного законопроекту – українізація телепростору. Якщо будуть встановлені квоти близько 80%, то тоді цього цілком вистачить. Це був би найпростіший варіант вирішення цієї проблеми », – сказав Палій.

У свою чергу, як вважає політолог Володимир Цибулько, подібний закон необхідний для майбутніх поколінь.

«Зараз Україна живе за мовний закон, прийнятому в 1990 році. На той момент він був прогресивним, але зараз вже змінилися обставини, країна, люди, тому треба прийняти інший закон, який зафіксував би реальний стан речей і допомагав просуванню української мови. Адже по суті, в країні близько 80% українців, а українська мова залишається лише мовою документів, а не медіакультури », – зазначив він.

І додав, що для цього необхідно знайти механізм, який дозволив би швидко вилікував українську мову від подібного обмеження.

«Що стосується суспільства, то українці, незалежно від мови, якою вони говорять, залишаються українцями. Крім того, є компроміс, що цей закон призначений більше для дітей і онуків. За ідеєю, оздоровлення функціоналу мови відбудеться через кілька поколінь », – підкреслив він.

У політолога Андрія Золотарьова – інша думка.

«Коли з’являються подібного роду законопроекти, навколо яких ламаються списи, виникає питання – що хочуть вкрасти? Оскільки нічого доброго, крім роздраю і конфлікту, в тому варіанті, який запропонований депутатами, він не несе », – зазначив він.

Крім того, поки не ясно, звідки в разі прийняття закону візьмуться гроші на мовних інспекторів.

«У нас немає грошей на дитячих лікарів, а де брати гроші на цих інспекторів? У цій ситуації, в якій сьогодні знаходиться країна, намагатися насильно за допомогою штрафом і інших заходів, не варто насаджувати насильно застосування української мови. Швидше, цей закон, як це часто буває, спрацює не на користь державних інтересів і буде давати аргументи тим силам, які раніше спекулювали на темі російськомовного населення. Він не до місця, не на часі і просто нерозумно так робити », – підкреслив Золотарьов.

Ольга Рудич
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s