НЕ ТІШТЕ СЕБЕ ІЛЮЗІЯМИ, НАУКОВЦІ

 

Читаю на сайті ”Події у Кіровоградській області” публікацію кандидата історичних наук Державного педагогічного університету ім. В.Винниченка Євгена Дементова під грізним заголовком ”Викладач педуніверситету вважає, що назва ”Кропивницький” брутально нав’язана кіровоградцям українським парламентом.” Що ж це ви, пане науковець, інтелігент, педагог дозволяєте так зневажливо і образливо звертатися до законодавчого органу України – Верховної Ради? Такий сміливий, чи такий нахабний? Ви ж все-таки викладач вузу, вихователь, маєте справу з молоддю. І отаке – брутально! Чи хоч розумієте значення слова?
Подібні сентенції викликають відповідну реакцію. Болісно стає за одну з найдавніших наук світу, започатковану ”батьком історії” славетним греком Геродотом, продовжену нашими видатними ученими Костомаровим, Грушевським, Яворницьким, що вона виховує таких своїх слуг. Дивуюся вашій обізнаності у біографії і творчості Марка Кропивницького. Увесь театральний світ, і не тільки в Україні, називає його засновником і основним розбудовником українського національного театру, а ви заперечуєте можливість увічнити ім’я корифея у назві міста, для якого воно далеко не чуже. Народився за 50 верст від нього і жив непостійно… Ось коли російського поета Пушкіна за 20-хвилинне перебування на поштовій станції, доки ямщики міняли коней, у ”святому’ Єлисаветграді вознесли до самих небес, назвавши його іменем у місті вулицю, провулок, школу, інститут, на додачу встановивши ще й пам’ятник, отоді не було нічого брутального. Або коли трохи не національними героями України ви робите офіцерів російської армії, які одержували від імператора ”за вірну службу” сотні десятин землі разом з кріпаками, яких вони могли міняти на цуциків чи лошат і шмагати їхні спини нагаями. Про них і лекції в студентських аудиторіях читаються, і виставки у бібліотеках організовуються, і посібники для шкіл цілої області пишуться.
Ще таке. Викладачі типу Дементова дозволяють собі ображати тих, хто не дує з ними в одну кремлівську дудку, замість пошуків невідомих фактів історії міста чи області порпаються у творчих доробках істориків і краєзнавців минулого, навішуючи їм ярлики ”комуняків”, ”совків” і т. п. Але ті ”комуняки’, на відміну від вас, ЗАВЖДИ висловлювали і тепер висловлюють публічно виключно ВЛАСНІ думки. Ви ж, до ядра душі демократи, постійно виступаєте від мені ”більшості мешканців колишнього Кіровограда, які не сприймають нову назву міста, брутально нав’язану українським парламентом”. Більшість – це кафедра чи університет у цілому? Не тіште себе ілюзіями, панове апологети Єлисаветграда. Хід історії вам не зупинити, планета Земля у зворотному напрямку не закрутиться. Хіба що на певний час вам перепаде більше крихіт з барського столу. Місто з іменем Кропивницького житиме, доки житиме Україна. Ваш мишиний писк не вплине на ”брутально нав’язану українським парламентом назву”. І – порада вам: підвищуйте свій науковий і мовний рівень.

Фото Юрій Матівоса.
Юрій Матівос
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s