УКРАЇНІЗАЦІЯ КОЛИСЬ І ТЕПЕР

 

Сьогодні в Україні багато розмов точиться навколо …української мови. На всіх рівнях і в різних площинах. Яких тільки рішень, постанов, указів, законів не приймається – одними щось забороняється, іншими дозволяється. При обговоренні на Верховній Раді мовного питання іноді доходить до мордобою. Українська мова повинна займати 75% ефірного часу…Чиновники зобов’язані здавати екзамени на грамотність, з поліцейських, вчителів і лікарів за розмову російською стягуватимуть штраф від 3 до 7 тисяч грн. 50% ЗМІ повинно вживати українську… Слова, слова, слова. Хто кого оштрафує, хто кого контролюватиме? Від того й результату – нуль.
Почитаймо історію українізації 1920-1930 років. У 1923 році було прийнято два декрети уряду – одним передбачалося запровадження української мови у всіх типах шкіл з визначеними типами українізації. Другий зобов’язував запроваджувати українську мову на всіх щаблях державного управління. Через два роки була прийнята постанова щодо термінового проведення українізації державного апарату.
Результат? На початок 1930 року початкове шкільництво було українізоване майже на 90 %, вища школа – до 70 %. Українські видавництва майже повністю перейшли на видавництво українських книжок, на 85 % українізувалася преса. В Україні припинив існування російський театр. І це при тому, що минуло усього 10 років з часу повалення Російської імперії, яка душила все українське. І при тому, що Україна перебувала під владою Москви. Коментувати будемо?

Фото Юрій Матівоса.
Фото Юрій Матівоса.
Фото Юрій Матівоса.
Юрій Матівос
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s