ПРИМІЩЕННЯ – БЕЗ ФАНТАЗІЙ І ВИГАДОК

 

У розпалі літо – пора відпусток і канікул. Деякі педагоги, краєзнавці – ентузіасти влаштовують екскурсії для школярів і студентів, мешканців і гостей міста Кропивницького, знайомлять з його визначним місцями, зокрема, пам’ятками архітектури. Їх у місті чимало, збереглися будівлі початку ХІХ століття і пізніші. У нас, на жаль, немає пам’яток Національного значення. Та за більшістю з тих, що є, бачиться цікава історія міста на Інгулі, життєпис людей, які творили ту історію. Вона цікава, неповторна, у деякій мірі оригінальна, як і самі будівлі. За вмілого текстового і наочного викладу теми, екскурсанти одержать задоволення і, головне, поповнять свої знання рідного міста. Але зайве і недопустиме спотворення справжньої історії об’єкту і подій, з ними пов’язаних – адже у дитячих душах розповідь екскурсовода може залишитися на все життя. Особливо часто чую і читаю виклад історії ”єлисаветградського палацу (двірця)”, який начебто існував у місті і дав поштовх назвати вулицю Двірцевою. Я ні в якому разі не збираюся когось повчати (знаю – як це небезпечно), просто закликаю екскурсоводів користуватися у підготовці текстів екскурсій ПЕРШОДЖЕРЕЛАМИ.

Тільки вони, а не чиїсь дослідження, розробки,публікації сприяють історичній об’єктивності, заради чого екскурсії проводяться. Розважальний домисел для цікавості завжди має бути доречним і виправданим. Стосовно т. зв. ”двірця” раджу використати основні джерела (подаю мовою оригіналу). ”Исторический очерк Елисаветграда. Составил и издал А. Н. Пашутин” (перевидання 1992 року) та ”Исторический очерк Елисаветградского кавалерийского училища с воспоминаниями питомцев школы к столетию со дня основания училища, под редакцией С. Ряснянского”, Нью Йорк, 1965 р. (оригінал).
У 1847 році було ”закладено двірцеві і штабні приміщення”, повідомляє Пашутін, в яких розміщувалися штаби і чини штабів зведеного кавалерійського резервного корпусу та Херсонського військового поселення, а також кавалерійських офіцерів. У головному з трьох приміщень були обладнані та обставлені меблями кімнати спеціально для приїзду государя імператора”(стор. 66). Звернімо увагу – не палац, усього лиш кілька спеціальних кімнат у триповерховому приміщенні на сучасній Дворцовій. На двох інших розміщувалася військова прогімназія. Що ж то були за царські палати? Протягом 1817-1888 років Єлисаветград для участі у військових маневрах 13 разів відвідували різні російські імператори. І тільки одного разу ”царські палати” використав Олександр ІІІ, оскільки з усією сім’єю і прислугами з маневрів відбував на відпочинок у Лівадію. Міська Дума заходилася готувати помпезну зустріч. Негайно з корпусу була відселена прогімназія, швидкими темпами готувалися ”царські палати”. Їх обставили меблями, підлоги встелили дорогими килимами, стіни оздобили спеціальними тканями (драп), забезпечили необхідними предметами. Частину меблів і матерії були придбані особисто міським головою О. Пашутіним в Одесі, частину взяли на прокат у міської знаті (стор. 49). Про убрання міста й казати нічого. Імператор з своєю численною свитою у 200 осіб у ”палацах” провів добу. Після його відбуття прогімназію так і не повернули, ”царські палати”разом з усім корпусом були передані кавалерійській школі.Той корпус згадує Ряснянський. У приміщенні, – зазначає автор, – на першому поверсі зберегли ”царські палати”, на другому розмістили два ескадрони і Георгіївський зал, на третьому – два ескадрони. Оце такий дворець. Ясна річ, для провінційного міста сама лиш згадка про добове перебування у спеціально обладнаних палатах ”августійшої сім’ї” (таке раніше ніколи ніде не траплялося) асаціювалося з палацом, було предметом гордості і певних пільг та грошових вливань. Попередні царі перебували у місті набагато довше, Микола І цілий тиждень. Але без сімейств – як військові командувачі з відповідними військовими умовами. Всі вони квартирували у помешканнях місцевих купців, ті будинки сьогодні відомі. То може й їх наречемо двірцями, вулиці позначимо цифрами? Про такі ось речі треба розповідати екскурсантам.

Фото Юрій Матівоса.
Юрій Матівос
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s