ЄПИСКОП МАРК – ПРО МІСЦЕ МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНСЬКОГО ХРАМУ: ЗАВЖДИ МОЖНА ЗНАЙТИ КОМПРОМІС

Щойно з’явилася інформація про те, що постійна комісія з архітектури, будівництва, реклами, земельних відносин Кропивницької міськради погодила надання релігійній громаді апостола Якова, брата Господнього, Української Православної Церкви Київського Патріархату Кропивницького дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у сквері Слави, у соцмережі розгорнулася гаряча дискусія.

Частина відреагувала схвально, мовляв, добре, що замість такої «прикраси», як «блошиний» ринок у центрі міста, постане упорядкований сквер із гарним храмом. Інші ж переконані: загазований (три магістральні шляхи оточують сквер) район тільки й рятують дерева скверу.

«Активісти не проти української церкви. Активісти проти подвійних стандартів. Відколи це взагалі стало нормальним, що земля у сквері розглядається МІСЬКОЮ РАДОЮ як місце, де можна щось будувати?

Сквер – це місце, заплановане для людського відпочинку і оздоровлення. А тим більше, серед найбільш переповненої транспортної розв’язки міста. Там кожне дерево цінується на вагу золота. Оці півсотні дерев, що там ростуть, – вони виконують титанічну роботу, вбираючи кілограми сажі, які висять в повітрі. Їх листя заліплено брудом, який міг би бути в наших легенях – якби не ці дерева.

Здорова громада, як мінімум, мала би бути вдячна їм за це. Як максимум – докладала б зусиль для того, щоб там досадити більше дерев, розігнати той блошиний ринок, поставити лавочки, фонтанчики (я бачила таке в нормальних містах).

Але в нас що? “Нельзя, но если очень хочется, то можно”. Це подвійні стандарти, і це не чесна позиція. Вона не достойна ні патріотів, ні віруючих, ні священиків…

Дайош побільше чарівних слів: “спорткомплекс”, “церква”, “аптєка”, “хоспіс”, “молодьожний центр” і т.д. Тільки в результаті вийде інший набір: “генделик”, “магазін”, “дача”, “парковка”.

Якщо міська рада віддає парки і сквери під забудови – в такого міста немає майбутнього. І ніяка церква тут не допоможе», – написала у ФБ голова ГО «Озеленення Кропивницький» Надія Паливода(стилістика і орфографія оригіналу збережена – Ред.).

Інші ж намагалися «стримувати коней»: спочатку треба побачити хоча б проект будівництва, а тоді робити висновки. Та ж Надія Паливода риторично запитує: «То де ж він – цей проект? Чому його не оприлюднили, не пояснили в ЗМІ свою позицію – той же Марк (єпископ Кропивницький i Головaнiвський – Ред.) чи ті ж атошники?»

Дехто цілком резонно зауважував і на тому, що слід дізнатися думки людей.

«Зрозуміло, українська церква потрібна, але як це сприймуть містяни. Той базар вже набрид, але зараз люди настільки бідні, що для когось це постійне місце купівлі, для когось місце продажу», – озвучила думку користувач ФБ Людочка Богодист.

«НГ» взяла коментар у єпископа Кропивницького i Головaнiвського УПЦ КП Марка. Він відповідає на багато озвучених питань, а також пояснює, де б єпархія хотіла збудувати перший в області кафедральних собор КП.

Владика нагадує, що єпархія чимало років просила владу обласного центру надати землю під зведення кафедрального собору.

– Звертався ще мій попередник, – розповів Марк. – А я тут уже сім років. По декілька кілька разів щороку я звертався. Змінювалася влада, наші прохання губилися, відповіді на них не надходили. Тож до минулого року питання виділення землі не вирішувалося. Торік до нас звернувся один із містян Олександр Крившенко. Виявилося, що він орендує ділянку на Фортечних валах. Власне її він і запропонував нам під будівництво кафедрального собору.

Ця ділянка нам сподобалася. По-перше, храм не буде під вікнами житлових будинків, що могло б викликати критику чи спротив людей. По-друге, це – історичний центр Кропивницького. По-третє, місце там тихе, що дуже підходить для кафедрального собору, в якому щоденно відбувається богослужіння. Плюс – до нього є гарні під’їзди. Я вважаю, що храм оживить вали – збільшить кількість відвідувачів. А поруч же – і меморіальний комплекс… Гадаю, що поява храму на валах буде добром і для міста, і для нашої церкви, яка нарешті зможе мати гарний центральний храм саме у такому історичному місці.

Але, зауважує владика, чомусь цей задум викликав несприйняття у міського голови. І нашому співрозмовнику важко зрозуміти його позицію:

– Ми ж пропонуємо не руйнувати, а будувати. Він каже, що там колись був маленький храм і він за те, щоб відновити його. Але проти великого храму. Ми ж кажемо, що наш собор буде у стилі того часу, коли виникла фортеця, тож не буде випадати із ансамблю валів. Крім того, мер, ніби співчуваючи нам, говорить, що будувати там буде важко, адже доведеться погоджувати із Києвом і, можливо, провести археологічні дослідження. Ми це знаємо і розуміємо. І якщо місто сприятиме нам у цьому, то ми швидше і законно все проведемо.

Але щодо допомоги виникають сумніви. За словами єпископа, цільове призначення цієї ділянки – побудова культової споруди. Єпархія користується нею на правах суборенди (укладена відповідна угода) – договір орендаря передбачає можливість передавати ділянку в суборенду. До речі, орендну плату єпархія сплачує міському бюджету.

– Дивна ситуація, – зазначає Марк. – Місто спочатку дало землю під зведення храму, а коли ми почали вести мову про його будівництво – воно, виявляється,  не дуже згодне на це…

Міська влада стала пропонувати нам альтернативні ділянки. Парк Слави – одна із них. Звісно, ми не відмовляємося від неї. Бо у нас є кілька громад, які не мають ділянок для церков. Вони повинні мати можливість їх побудувати. Одна із наших громад, до якої входять і ветерани АТО (громада Апостола Якова – Ред.), попросила землю у парку Слави, і земельна комісія, як відомо, погодила дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

Ми зацікавлені в цій ділянці ще з однієї причини. Може виникнути ситуація, коли під час земельних робіт на валах виявляться археологічні знахідки, і потрібно буде провести дослідження. Через це будівництво собору може затягнутися на тривалий час або взагалі його заборонять. У такому разі ми проситимемо нашу громаду про будівництво кафедрального собору у сквері Слави.

Єпископ Марк підкреслює, що якщо згаданих перешкод не буде, то собор будуватимуть на валах, а у сквері – невеличку церкву, якщо також там усе складеться добре і не буде спротиву людей, на думку яких в єпархії обов’язково зважатимуть.

За його інформацією, підготовка до будівництва на валах – на стадії виготовлення ескізної та деякої іншої документації, необхідної для подання на отримання містобудівних умов. Наступний етап – розробка проекту і вступ у будівництво.

Поки по містобудівні умови не зверталися, тому ще неясно, чи буде міська влада підтримувати зведення, додає священик.

Окрема тема, якої ми не могли не порушити, спротив будівництву з боку захисників зелених насаджень у сквері. Марк у своїх словах солідарний із тими, хто зауважував на шумності й інтенсивності транспорту місця.

– Тому ми й не погоджувалися на зведенні там собору, тобто великого храму, – пояснює він. – Через це ми його сприйняли лише як альтернативне місце для собору, бо іншого не дають. Щодо дерев досить дивні зауваження, бо поруч – дендропарк. Якщо там буде невеликий храм на місці пам’ятника, то, звичайно, сама громада захоче його відгородити від гамору й пилу, тобто насадити ще більше дерев, які стануть бар’єром між церквою й дорогами. Я думаю, що й на валах виникне таке питання – там також є кілька дерев, які доведеться знести під час будівництва. Це – не сто- двохсотрічні дерева. Звісно, шкода їх, але при будь-якому будівництві доводиться чимось жертвувати. Проте завжди можна компенсувати – посадити вдвічі-утричі більше. Ось, наприклад, біля єпархіального управління росте чимало старих фруктових дерев, які нічого не родять. Ми боїмося їх зрізувати, бо знаємо, що це викличе спротив. Тому робимо акуратно: зносимо одне – садимо кілька молодих. Цього року вже більше сорока висадили фруктових. Завжди можна знайти компроміс… Якщо для будівництва треба знести дерево, а посадити два-три, тоді я не розумію, в чому скандал. Але те, що треба вміти слухати, чути і робити із цього висновки, – однозначно правильно.     

Ігор Крушеницький, фото автора

http://novagazeta.kr.ua/index.php/podii/socium/2038-yepyskop-mark-pro-mistse-maibutnoho-ukrainskoho-khramu-zavzhdy-mozhna-znayty-kompromis

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s