ВЕСНЯНІ РОЗЛИВИ ІНГУЛУ

 

Серед екстремальних природних явищ, зареєстрованих літописцями України-Руси та документами пізніших часів, найчастішими не бажаними для людей були великі повені. У Х-ХХ століттях їх сталося аж 137. Причому, деякі з них супроводжувалися додатковими незвичайними супроводами. Скажімо, під час повені на Дніпрі у 1016 році на небі спалахнуло… північне сяйво. У 1707 р. дощі йшли безперестанку три місяці: травень, червень, липень. Повені на Дніпрі і його притоках почали спадати тільки у серпні. Через 70 років у Подніпров’ї сталася спустошлива повінь. Постраждали поселення, розташовані на території сучасної нашої області. З середини ХІХ століття маємо дані про повені на Інгулі. Він входить до десяти найбільших річок України, має довжину 354 кіло¬метри, площа басейну 9890 кілометрів. Витікає із невеликого лісового озерця поблизу с.Бровкового Новомиргородського району, впадає у Південний Буг поблизу Миколаєва. Інгул протікає через увесь Кропивницький, починаючи з Лелеківки, і губиться за Завадівкою, перед нею зливається з річкою Сугаклією. У межах міста в Інгул впада¬ють дрібніші притоки – праві Грузька та Озерна, ліві Біянка і Мотузянка. Сухої пори року ці річечки майже непомітні. Але після рясного дощу вони перетворюються у бурхливі потоки.
Майже всі історичні джерела стверджують, що річка Інгул у районі Кропивницького більше нагадує струмок. Ось як про це сказано у нарисі 1898 року. «Інгул наскільки мілководний, що ледве не висихає і має влітку глибину лише кілька сан¬тиметрів. Разом з тим кількість води, що проходить через Інгул протягом року, досить значна. Вліт¬ку від дощів, майже щорічно, вода піднімається на кілька метрів, а потім за кілька годин зовсім спа¬дає». Інші автори підтверджують ці слова. І все ж тихоплинний і мілковод¬ний Інгул інколи нагадував про себе, розливаючись повенями, чим не на жарт лякав мешканців мі¬ста. Велика повінь сталася у Єлисаветграді 27 та 28 березня 1841 року. Річка скресла несподівано, вода, що утворилася від швидкого танен¬ня снігу, піднялася на значну висо¬ту. Були затоплені центральний базар, Ковалівка. Розлив води на Великій Перспективній вулиці досягнув май¬же собору (тепер приміщення міськради). Нижні вулиці у напрямку Кущівки були покриті водою до Преображенської. Були й людські жертви: 20 чоловік втопилося. Причому, люди гинули на очах городян і не можна було їм допомогти: швидка течія несла бідолах вниз і розбивала об міст, який повінь зруйнувала. Були знесені будинки двох кварта¬лів, потерпіли інші об’єкти.
Аби запобігти подібним стихій¬ним лихам, міська влада здійснила ряд заходів, зокрема щодо вирів¬нювання русла річки, яка до того була дуже звивистою. До 1850 року Інгул протікав Банною площею (Б.Хмельницького), круто повертав униз у районі сучасного готелю «Київ». Планувалося вирівняти рус¬ло і в районі Кущівки, але задум за¬лишився невтіленим у життя через нестачу грошей. Але місцевими інженерами готувалися необхідні проекти, проводилися певні роботи, відбувалося листування з відповідними установами і фахівцями. Документи, виявлені пізніше, стали приводом для вигадок, начебто розроблялися плани прокладання каналу між Інгулом і Дніпром, щоб зробити річку судноплавною. Хоча, якщо бути прискіпливим, Інгул справді є судноплавним на відстані 55 кілометрів від гирла до села Пересадівки Миколаївської області. У давні і козацькі часи, коли річку не перекривали греблями для утворення ставків і водосховищ, нею плавали невеликі судна аж до Бобринця, перевозили сільськогосподарські вантажі, в основному зерно, до морської гавані. Водний шлях було закрито після загарбання південного Причорномор’я московитами і будівництва на берегах Інгулу судноверфі. Місто біля неї стало військовим і закритим для іногородців.
Наступна велика повінь сталася у 1896 році. Її спричинила злива, яка пройшла вночі 18 березня. На ранок вода в Інгулі почала швидко підніматися, під вечір вона знесла на базарі міст, прорвала кілька гребель. 22 березня Інгул увійшов у своє русло. На Ковалівці вода досягла Духов¬ного провулка (СШ № 14), частини Московської (Віктора Чміленка), Бу¬льварної (Юрія Олефіренка) вулиць. На пра¬вобережжі повністю був знищений сад Альгамбра, залито Андріївську вулицю. У центрі міста повінь до¬сягла Банної площі ( Б. Хмедьницького), повністю залила базар, частину вулиць Олександрівської (Тарковського), Михайлівської та інших. Суцільне озеро утворилося на місці сучасної спортивної школи і прилеглої площі, Нижнєпермській (Фісановича), Вознесенській вулицях. Потерпіло ба¬гато осель, магазинів, громадських споруд, але людських жертв не було. У наші часи найбільша повінь була зареєстрована у 1980 році. Багато кропивнянців пам’ятають її. Тоді річка роз¬лилася у районі Маслениківки, Ковалівки і Кущівки, де потерпіло багато жит¬ла, з окремих будинків довелося висе¬ляти жильців. У центрі вода вулиці Преображенської. Транспорт між лівобе¬режною і правобереж¬ною частинами з обох боків ходив лише до мостів, далі пасажири користувалися спеціа¬льними переходами, а в окремих випадках і човнами. Завдяки вжитим заходам вдалося уникнути людських жертв.
Взагалі, повені у Кіровоград – річ практично звична. Щороку, коли наближається весна, а в полях багато снігу, ми з тривогою погля¬даємо на наш смирний і тихий Ін¬гул. Проте відповідні служби, насамперед управління цивільно¬го захисту та безпеки , контролюють ситуації, стежать за рівнем води не тільки в Інгулі, а й Сугаклеї, бо і в тієї річки норовистий характер. Будемо сподіватися, що і в цьому році великої повені не станеться, відповідні заходи протистояння повені проводяться. Адже снігу у балках замістом, та у ньому самому, накопичилося чимало. Сонце припікає…

Фото Юрій Матівоса.
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s