Ілюзорна монобільшість: Чому Зеленському пора визнати свою помилку зі “слугами”

Учорашнє засідання ВР стало черговим доказом того, що монокоаліція існує лише формально. При цьому, очевидно, у влади є наміри отримати монобільшість і у місцевих радах. Яка, так само, дуже швидко перетвориться на клуби за інтересами олігархів?

 

Ілюзорна монобільшість: Чому Зеленському…

Найбільш очікуваним результатом парламентського дня стало ухвалення “антиколомойського” закону. За законопроєкт №2571-д щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності в цілому проголосували 270 депутатів. Закон став унікальним для українського парламенту за кількістю поданих поправок: після першого читання групою лояльних до мільярдера, колишнього власника Приватбанку Ігоря Коломойського нардепів було подано 16 579 правок. Щоб обійти ці перепони, Банковій довелося винаходити спеціальну процедуру розгляду законопроєкту і “протягувати” її через сесійну залу на кількох позачергових пленарних засіданнях.

Важливу для співпраці України з Міжнародним валютним фондом ініціативу депутатів просив підтримати особисто президент, який прибув до парламенту і виступив перед голосуванням, патетично звернувшись насамперед до монобільшості. “Упродовж моєї каденції, найважливіше, впродовж вашої каденції, буде декілька важливих історичних законів, законопроектів, які повинні об’єднувати цю країну, об’єднувати всі партії”, – сказав глава держави, маючи на увазі насамперед “банківський” проєкт закону. Далі на підтримку закону виступив і прем’єр Денис Шмигаль.

Але й після цього залпу “важкої артилерії” закон, за словами Зеленського, покликаний “захистити українську економіку і допомогти Україні саме зараз”, підтримали 200 з 248 членів фракції “Слуги народу”. Уникнути конфузу та наступних вірогідних проблем президентові допомогли 23 депутати від фракції “Європейська солідарність”, 18 – від фракції “Голос”, 16 членів лояльної до побажань Банкової депутатської групи “Довіра”, 3 нардепи з групи “За майбутнє” і 10 позафракційних депутатів.

Прийнятий закон відразу заблокували постановами про його скасування, які ВР доведеться наступного разу відхилити. А лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко навіть пообіцяла оскаржити закон у Конституційному суді. Що ж, схоже, питань, на чиїх орбітах нині “Батьківщина”, вже ні в кого не лишилось.

Та окрім ключового у вчорашньому засіданні Верховоної Ради банківського питання в її порядку денному були й інші. Зокрема, виступ прем’єра та звіт голови Національного банку Якова Смолія. Якого дуже хочуть відправити у відставку переважно ті ж, хто був проти “антиколомойського” закону.

Далі страждання монобільшості продовжилися під час розгляду інших питань порядку денного. У “слуг” не вистачило власних голосів навіть для ухвалення законопроєктів на підтримку бізнесу в умовах коронавірусу (№3329-д) чи антидискримінаційного щодо малих підприємців (№2166). Так, закон 3329-д продовжує дію податкових пільг та спрощених адміністративних процедур до закінчення карантину. Зокрема, до 31 травня цього року він звільняє підприємців від сплати єдиного соціального внеску. І от за такий проєкт проголосували лише 211 членів “Слуги народу” – і знов на підтримку прийшли інші фракції. Закон  “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (щодо усунення дискримінації за колом платників) підтримали 212 “слуг” при мінімально необхідних 226.

Надзвичайно показово “слуги” провалили звернення Верховної Ради до національних парламентів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх парламентських асамблей з нагоди 75-ї річниці завершення Другої світової війни №3431 авторства їхнього колеги Мережка (3431) – “за” лише 200 голосів, чому дуже зраділи проросійські члени українського парламенту.

Зате дружно депутати ухвалили в цілому виключення з числа членів сім’ї суб’єкта декларування дітей, які з ним не проживають (проєкт закону про внесення змін до закону “Про запобігання корупції” №3355-1). Він запалює “зелене світло” уникненню декларування майна чиновниками, якщо їхні статки записані на неповнолітніх дітей, які не проживають з декларантом. Крім 190 “слуг”, голоси “за” віддали 19 членів фракції ОПЗЖ і 11 “Батьківщини”. які до того просто не помічали решту законопроектів. Натомість “ЄС” і “Голос” цей проект не підтримали.

Встигли депутати провести й ще одне позачергове засідання, на якому підтримали подальшу заборону російських соцмереж. Але і тут “слуги” відзначилися – кнопки “за” натисли лише 182 соратника президента. Схоже, внутрішня криза у “СН” досягла того стану, коли має “зірвати кришку”. І чи не станеться цього саме під місцеві вибори?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s